PKK eriyor!..

Emniyetin Operasyonunda İnanılmaz Rakamlar!

03/12/2021 ATAK HELİKOPTERİNE 20 MM YERLİ BURUN TOPU için yorumlar kapalı Views: 1009 Polisiye

ATAK HELİKOPTERİNE 20 MM YERLİ BURUN TOPU

Türkiye’nin yerli taarruz ve taktik keşif helikopteri Atak, milli imkanlarla geliştirilen burun topu ile artık daha güçlü olacak. 20 milimetrelik 3 namlulu burun topu, 2022’de Atak’a entegre edilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Düzce’de Sarsılmaz Silah Fabrikası ile TR Mekatronik Sistemler’de incelemelerde bulundu.

Atak’ta kullanılacak burun topunun ilk atışlarına 2022’de başlanacağını kaydeden Bakan Varank, “Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerinin 20 milimetrelik burun toplarını ülkemizde üretmeyi başarmış olacağız. Burada elde ettiğimiz teknoloji ile çok daha farklı kalibrelerde bu topları üretebileceğiz.” dedi.

Bakan Varank, Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesisi Sarsılmaz Silah Fabrikası ile aynı yerleşkedeki TR Mekatronik Sistemler’i ziyaret etti. Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Bakan Varank’a ziyaretinde Düzce Valisi Cevdet Atay, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin eşlik etti. Bakan Varank, sunumun ardından üretim tesisinde incelemelerde bulundu.

Varank, Sarsılmaz ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

HER ALANDA GELİŞTİ: Düzce’de Sarsılmaz Silah Fabrikası’nı ziyaret ediyoruz. Sarsılmaz Silah Fabrikası, askeri tüfeklerden tabancaya kadar Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesisi. Burayı aslında 4 sene kadar önce de ziyaret etmiştim ama bugün geldiğimde hem makine parkuruyla hem üretimdeki otomasyonuyla hem de ürün çeşitliliğiyle ne kadar geliştiğini görmüş oldum.

CİDDİ İHRACATIMIZ VAR: Silah sanayisi, Türkiye’de özellikle ihracatın da artmasıyla birlikte dünyada en önde geldiğimiz sektörlerin başında gelmeye başladı. Ciddi bir ihracatımız var. Avrupa piyasasının yanında özellikle ABD’ye şu anda firmalarımız ciddi ihracat yapıyorlar. Sarsılmaz da gerek ürettiği tabancalarla gerek arkamda gördüğünüz 5,56’dan 7,62’ye kadar piyade tüfeği üretimiyle bu sektörün en önemli oyuncularından bir tanesi.

YERLİ VE MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ: Bildiğiniz gibi Türkiye, kendi milli piyade tüfeğini üretemeyen bir ülkeden şu anda tamamen yerli ve milli olarak kendi silahını tasarlayıp üretebilen ve bunu ihraç edebilen bir ülke konumuna geldi.

ÖZEL SEKTÖR CİDDİ BİR OYUNCU: Sektörün ihtiyaçlarının yanında güvenlik kuvvetlerimizin daha yüksek kalibreli 12,7 ve üzerindeki silahlarını da firmalarımız şu anda üretebiliyorlar. Tabii silah sanayisinin gelişmesindeki en önemli avantajlarımızdan bir tanesi bu alanda özel sektörün ciddi bir oyuncu olarak devreye girmesiyle başladı. Özel sektörün dinamizmi, özel sektörün piyasada yer tutma azmi ve kendi imkanlarını kullanarak sıfırdan ürün geliştirme kabiliyetleri Türkiye’nin gücünü arttırmaya devam ediyor.

ADINDAN SÖZ ETTİRECEK: Ben bugün gördüklerimden gerçekten çok memnun oldum. Sarsılmaz gibi farklı firmalarımız da sektörde ciddi oyuncular. Farklı şehirlerde farklı kümelenmelerle üretim yapan modellerimiz var. İnşallah Türkiye, savunma sanayisinin diğer alanlarında olduğu gibi silah sanayisinde de önümüzdeki dönemde en fazla adından söz ettirecek ülkelerden biri haline gelecek.

Bakan Varank, Sarsılmaz ile TUSAŞ’ın ortak şirketi olan TR Mekatronik’te yaptığı incelemelerin sonrasında da şunları kaydetti:

20 MİLİMETRELİK BURUN TOPU: Sarsılmaz ziyaretimiz çerçevesinde TUSAŞ ile Sarsılmaz’ın ortak şirketi olan TR Mekatronik’i de ziyaret ediyoruz. Bu firma, Atak helikopterlerinin burun topu dediğimiz 20 milimetrelik makineli tüfeklerini üretmek üzere kurulmuş bir firma. Bu toplar, yüksek hassasiyette ve ihracat kısıtına tabi toplar. Yani bunları almak istediğinizde dahi ülkeler bu topları satmıyorlar. İşte Sarsılmaz ve TUSAŞ bir birlikteliğe gitti ve burun toplarını yerli ve milli üretmek üzere bir şirket kurdular.

İLK ATIŞLAR 2022’DE: 2018’den beri devam eden bir proje. Yanımızda bir prototip görüyoruz. İnşallah bu burun toplarının ilk atışları 2022 yılında başlayacak ve Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerinin 20 milimetrelik burun toplarını ülkemizde üretmeyi başarmış olacağız.

İHRACAT POTANSİYELİ: Bu hem kendi ihtiyaçlarımızı giderme anlamında hem de ciddi bir ihracat potansiyeli var.  Hem Atak helikopterleri ile birlikte hem de ayrı ihracat potansiyeli taşıması açısından çok önemli ve değerli bir proje. Ben bu projede çalışan bütün mühendis arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Gerçekten Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından birini burada karşılıyorlar ama aynı zamanda burada elde ettiğimiz teknoloji ile çok daha farklı kalibrelerde bu topları üretebileceğiz. İnşallah Türkiye’ye de ciddi katkı sağlayacak.

DAHA KALİTELİSİNİ ÜRETİYORUZ

Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Sarsılmaz tarafından geliştirilen ve üretilen tabanca, askeri tüfek, makinalı tüfek ve mühimmatların hem Türk ordusu hem de emniyet güçleri tarafından kullanıldığını belirterek “Yakın bir zamana kadar ülke olarak ithal ettiğimiz ve karşılığında yüz milyonlarca dolar döviz ödediğimiz ürünlerin daha da kalitelisini fabrikamızda üreterek hem paramızın ülkede kalmasını hem de rekabetçi fiyatlarla temin edilmesini sağlıyoruz. Üstelik, bu silahları kullanan güvenlik güçlerimizden aldığımız geri dönüşleri ve onların arazide duyduğu ihtiyaçları ürünlerimize çok hızlı bir şekilde adapte etme yeteneğimiz sayesinde rakiplerimizden çok ilerdeyiz” dedi.

TÜRK MÜHENDİSLERİNİN ÜRÜNÜ

Atak helikopterinin silah ve toplarını TRMekatronik olarak geliştirmeye başladıklarını kaydeden Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Aliş, “Önümüzdeki yıl ihraç edilecek Atak helikopterinin ilk 30 adet topunun teslimatını yapacağız. Tamamen Türk mühendislerinin ürünü, yerli ve milli olarak üretilecek bu ürünümüz sayesinde silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacına cevap vererek dışarıya döviz ödenmesinin önüne geçeceğimiz gibi yapacağımız ihracatla da cari açığın kapanmasında etkili bir rol oynayacağız.” diye konuştu.

DAKİKADA 750 ATIM

TR Mekatronik Genel Müdürvekili Cengiz Tendürüs, döner namlulu olan burun topunun dakikada 750 atım yaptığını ifade ederek “Tamamen yerli olanaklarla geliştirdiğimiz top, herhangi bir ihracat lisansına tabi değildir. Prototip üretimlerimiz devam etmekte. Ocak’ta atış testlerine başlayacağız. Nisan ayında helikopter entegrasyonunu, Temmuz’da da helikopter üzerinde atış testlerini planlamaktayız.” dedi.

Tendürüs, yaklaşık 250 Türk mühendisle geliştirilen çok namlulu topun yurt dışına bağımlı herhangi bir parçası olmadığının da altını çizdi.

330 ÜRÜNÜ 81 ÜLKEYE İHRAÇ EDİYOR

Sarsılmaz, tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen, yerli ve milli imkânlarla üretilen 330’dan fazla ürün çeşidiyle 81 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleri olmak üzere 23 ülkenin kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan Sarsılmaz silahları, devlet onaylı ilk Ar-Ge merkezine sahip olan, Düzce’deki 65 bin metrekarelik fabrikada tasarlanıp geliştiriliyor. Sarsılmaz, yüzde 10’u mühendis olmak üzere 2 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Sarsılmaz’ın Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları sonucu 42 marka tescili, 12 özgün tasarım, 13 patent ve 9 faydalı modeli bulunuyor.

KALİFİKASYON TESTLERİ BAŞLAYACAK

TR Mekatronik, Sarsılmaz-TUSAŞ ortaklığı ile Atak helikopterinin önündeki 20 milimetrelik döner namlulu silah sistemi üretmek için kuruldu. Silah sistemleri, Sarsılmaz’ın inşa ettiği, Türkiye’nin yer altındaki top atışlarının da yapılabileceği tek 200 metrelik poligonun tamamlanmasının ardından kalifikasyon testleri başlayacak.

Comments are closed.