Erdoğan dan kriz tellallığı yapanlara tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ekonomi paylaşımı

24/09/2020 “Türk firmaları e-ticarete girmeli” için yorumlar kapalı Views: 285 Ekonomi

“Türk firmaları e-ticarete girmeli”

Amerika’nın Türk iş kadını: “Türk firmaları e-ticarete girmeli”

Tedarik ettiği lüks moda ürünlerini Amerikalı tüketicilerle buluşturan ve ülkede bir moda ikonuna dönüşen Penny Pınar Karabey, Türkiye’de çok iyi firmalar olmasına rağmen, tahsilat seçeneklerindeki sorunlar dolayısıyla e-ticarete giremediğini söyledi. E-ticaretin her yıl katlanarak büyüdüğünü söyleyen Karabey, “Türk firmaları e-ticarete girmeli” dedi.

Amerika’da kurduğu e-ticaret sitesiyle yüzbinlerce kişiye ulaşan Pınar Karabey, çok iyi Türk firmaları olmasına rağmen tahsilat seçeneklerinde sorunlar olduğunu söyledi. Amerika’da kurduğu Luxury Next Season markasıyla trend ürünleri Amerikalı tüketicilere ulaştıran Karabey, “Türkiye’de çok iyi markalar var, ancak bu firmalar dünyaya açılamıyor. Çünkü paralarını tahsil edebilecekleri seçenekleri kısıtlı, bu sorunun çözülmesi halinde Türk firmalarının dünyada önemli başarılara imza atacağını düşünüyorum. Türk firmaları e-ticarete girmeli” dedi.

Dünya’da e-ticaret hacminin 4 trilyon doları aştığını kaydeden Karabey, “Pandemi döneminde tüm dünyada adeta patlama yaşandı. Amazon gibi firmalar karlarını katlayarak büyüdüler. Türk üreticiler bu mecralarda çok iyi satışlar yapabilir. Ancak bu konuda destekleyici ve kolaylaştırıcı politikalara ihtiyaç var” diye konuştu.

DOĞRU ÜRÜN DOĞRU STRATEJİ

Türkiye’nin yıllık 20 milyar liralık bir e-ticaret büyüklüğüne ulaştığını da kaydeden Karabey, “Firmalarımızın bunun üzerine çıkma potansiyelleri var. Pandemi döneminde bu fırsatın da açıldığını görüyoruz. Dünyada 2 milyarı aşkın insan internet üzerinden alışveriş yapıyor. Doğru ürün ve doğru stratejiyle bu insanlara ulaşmak hiç de zor değil” şeklinde konuştu.

Luxury Next Season markasıyla Amerikalılara doğru ürünü ulaştırmaya çalıştıklarını da belirten Karabey şunları söyledi

“Üniversite öğrencisi olarak geldiğim Amerika’da yıllarca bilgisayar sektöründe çalıştım. Daha sonra bu altyapıyı modaya duyduğum ilgiyle birleştirmeye karar verdim. Sonuçta iyi bir ekiple iyi sonuçlar elde ettik. Pandemi döneminde e-ticarette ilgi arttı. Tahsilat sorunlarını aşmaları halinde Türk firmalarının da bu konuda iyi sonuçlar alması mümkün”

Comments are closed.