Ayakkabının üst iki bağcığı ne işe yarar?

Çok şiddetli yağış geliyor!

27/09/2020 Gönen sivrisinek sorununu nasıl çözecek? için yorumlar kapalı Views: 477 Yaşam

Gönen sivrisinek sorununu nasıl çözecek?

Balıkesir in Gönen ilçesi pirinç tarlaları ve tarımla meşhur.

Ancak yapılan yanlış uygulamalar çeltik tarlalarının sivrisineklerin çoğalmasına zemin sağlıyor.

Şimdiye kadar bu konuda yöneticilerin ve bazı çiftçilerin vurdumduymaz tavırları sivrisineklerin Gönen’de sorun olmasına neden oldu.

Yerel yayın yapan Balıkesir Postam adlı internet sitesinde de şu ifadeler yeraldı.

“Büyükşehir Belediyesi 15 milyon TL harcadığı sinekle mücadelede sınıfta kaldı. Balıkesirliler evlerinde pencere açamıyor, balkonda oturamıyor.  İş böyle olunca da sarılıyor sosyal medyaya.  Başlıyor sinekle yapılan mücadelenin bir işe yaramadığından, evinde sinek kovucu ilaçlar kullandığına, İlaçlama araçlarının düzgün ilaçlama yapmadığına kadar her şeyi sosyal medyada paylaşıyor.

İşte vatandaşın sosyal medyadan isyanı; “alooo karesi belediyesi yöneticileri uyuyormusunuz yahu siz karesinin neresinde yaşıyorsunuz yoksa karesiden seçildinizde başka yerlerdemi ikamet ediyorsunuz her tarafı sivrisinekler sardı sizi ısırmıyorlarmı vijdaniye mahallesinde ne balkona çıkabiliyoruz ne içerde oturabiliyoruz tükettiğimiz şeltox ların sayısını unuttuk dün çeltik diyarı gönen ve bandırmadaydım orda bile bu kadar sivrisinek görmedim işim gereği ilçelerimizin hemen hepsine gidiyorum hiç birinde bu kadar sinek görmedim fakat hepsinde her gittiğimde ilaçlama aracını gördüm size birşey daha söyliyeyim altıeylül belediyesi bile bu konuda sizden çok daha başarılı birde biliyorsunuz b…klu dere dediğiz dere bizim ilçemizde ve bizim mahallemizin dibinde orayı otlardan ve pislikten temizlemediğiniz müddetçe sivrisinekle mücadelede asla başarılı olamazsınız şimdi lütfen yarından tezi bu derenin ıslahına başlayın ve mümkünse gün aşırı ilaçlama yapın ve lütfen ilaçlama aracını kullanan arkadaşımız aracı biraz daha yavaş kullanır ve çıkmaz sokaklarada girerse bu iş daha başarılı olacak..lütfen”

Balıkesir’deki sivrisinek ve haşere sorununun sadece körfezden ibaret olmadığı sonunda anlaşıldı. Balıkesir’lı vatandaşlar yazın kavurucu sıcakları ile mücadele etmeye çalışırken, şimdi de sivrisinek problemi baş gösterdi. Özellikle çay deresi civarında oturan vatandaşlar, belediyenin yeteri kadar ilaçlama yapmadığından ve sivrisinek ile mücadeleye gerekli önemi göstermediğinden şikayetçi”

Uzmanlar sivrisinek sorununun çözülmemesi halinde salgın hastalık riskinin artacağı konusunda uyarıyor.

Tarım uzmanları ise çeltik tarlalarının doğru ilaçlanması durumunda Gönen’de sivrisinek sorununun kalmayacağını belirtiyor.

Gönen belediyesi çalışmaları daha çok ilaçlama şeklinde yürütüyor.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi.

“İlaçlama ekiplerimiz bölgemiz genelinde sineksiz bir yaz geçirmeniz için sivrisinek, kara sinek, üvez, larvalara karşı ilaçlama çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 

İlçemizde bulunan cadde ve sokaklarda başlayan ilaçlama çalışmaları program dahilinde kırsal mahallelerimizde de devam ediyor.”

Comments are closed.