Terörün beli kırılıyor

Ülke TV de 5. Gün programında yine tansiyon yükseldi

30/09/2020 Helikopterden atılma iddiasının perde arkası için yorumlar kapalı Views: 634 Analiz

Helikopterden atılma iddiasının perde arkası

Terör örgütüne yakınlığıyla bilinen Mezopotamya Ajansı 2 Kürt vatandaşın helikopterden atıldığına ilişkin bir haber yaptı.

Haber kısa sürede sosyal medyada yayıldı.

Olayı farklı bir zemine çekmeye çalışan HDP “Türkiye’de Kürtlerin yaşamı insan yaşamı sayılmaz! Uluslararası toplum, artık var olmayan Servet Turgut ve işkence travması yaşayan Osman Şiban’ın sesi olmalı.”

şeklinde farklı dillerde twitler atarak konuyu uluslar arası arenaya taşımaya çalıştı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu olayın araştırılmaını istedi.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise olayın üstünün örtülmemesi gerektiğini savundu.

Sadece Mezopotamya Ajansının haberinin metnini alarak sosyal medyada binlerce yorum yapıldı. Devlet suçlandı. Olayın aslının ise başka olduğu ortaya çıktı.

Van Valiliği konuyla ilgili daha ilk gün basın açıklaması yaptı. Açıklamada şunlar kaydedidi:

 “Van İli Çatak İlçesi Andiçen Mahallesi Sürik Mezrası kırsalında bulunan BTÖ mensuplarını etkisiz hale getirmek maksadıyla 11 Eylül 2020 tarihinde icra edilen operasyon neticesinde; (2) BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş (1) personel yaralanm ış (3) personel şehit olmuştur. Teması müteakip bölgede yapılan takip ve tarassut esnasında çatışma alanından kaçan (1) terörist daha, dere içinde tespit edilerek çıkan çatışma neticesinde etkisiz hale getirilmiştir. 

Söz konusu teröristin etkisiz hale getirildiği yerde gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen (1) şahsın S.T bulunduğu tespit edilmiş, şahsın dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır.  Bölgede BTÖ mensuplarına yardım/yataklık ettiği değerlendirilen O.Ş isimli şahıs aynı bölgede mukavemet göstermesine rağmen usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır.  Gözaltı işlemlerinin yapılması maksadıyla (2) şüpheli şahıs ve etkisiz hale getirilen (1) BTÖ mensubu operasyon bölgesinden helikopterle alınarak, 11 Eylül 2020 günü saat 19.00 sularında Van İl J.K.lığına getirilmiştir. Şüpheli şahıslar hazırda bekleyen ambulanslar ile öncelikle en yakın özel hastaneye, müteakiben Van Bölge Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir.  O.Ş isimli şahıs tedavi işlemlerinin tamamlanmasını müteakip 20 Eylül 2020 günü taburcu edilmiştir. S.T isimli şahsın tedavisine devam edilmektedir. 

İzahı yapılan iddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül 2020 tarihi itibarıyla adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatılmış olup olay bütün boyutlarıyla titizlikle değerlendirilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.      “

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise yapılan yanlış yorumlara sert tepki gösterdix

Comments are closed.