Buse’nin inanılmaz kurtuluşu

Macron’u layık olduğu yere koydular

30/10/2020 Deprem Türkiye’yi birbirine kenetledi için yorumlar kapalı Views: 2202 Yaşam

Deprem Türkiye’yi birbirine kenetledi

Hem dünyadan hem Türkiye’den depremle ilgili destek mesajları yağdı.

İzmir Seferihisar merkezli 6.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin ardından dünyadan destek mesaj gelmeye başladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen deprem dolayısıyla yardıma hazır olduklarını söyledi.

ERDOĞAN MİÇOTAKİS’LE GÖRÜŞTÜ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, İzmir ve bazı Yunan adalarını etkileyen deprem dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aradı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis görüşmede, karşılıklı olarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Erdoğan, gerek duyulması halinde Yunanistan’a yardım etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı’nca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak İzmir’deki deprem nedeniyle ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunduğunu bildirildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da ‘Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı’nda  yaptığı açıklamada, ‘Katar Devlet Başkanı aramış. Herhangi bir destek talebi gerekirse bütün imkanlarımızla yanınızdayız dediler, kendilerine teşekkür ettik.” ifadelerini kullandı.Fransa içişleri Bakanı Gerald Darmanin yaptığı açıklamada, “Acil yardım gönderilebiliriz, Türkiye ve Yunanistan’ın yanındayız” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Ege Denizi’ndeki deprem sonrası gelişmeleri izlediklerini, yardıma hazır olduklarını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de deprem sonrası destek mesajı gönderen isimler arasında yerini aldı.


Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Türkiye’de meydana gelen depremin ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Kosova, bu zor dönemde Türkiye halkının ve hükümetinin yanındadır” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pakistan halkının Türk kardeşleriyle güçlü dayanışma içerisinde bulunduğu ve dualarının Türkiye ile birlikte olduğu kaydedildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İzmir’de meydana gelen depremle ilgili olarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

TÜRKİYE KENETLENDİ

Kızılay Başkanı Kerem Kınık

“İlk 6 saat arama kurtarma için altın saatler Lütfen arama kurtarma yapılan binaların çevresini boşaltalım,mutlak sessizliğin sağlanması gereken anlar olacak

Mutlaka yakınlarımız için tedirginiz ama arama kurtarma ekiplerinin rahat çalışabileceği bir ortam oluşturmak çok önemli” dedi. Mesaj binlerce kez paylaşıldı.

TÜGVA yurtlarını açtı.

Covid-19 nedeni ile boş olan TÜGVA İzmir Yurtlarımızın kapılarını depremden etkilenen vatandaşlarımızın kullanımına sunmak üzere açıyoruz. Afet koordinasyonla sürekli irtibat halindeyiz. paylaşımı yapıldı.

Ak Parti grup başkan vekili Özlem Zengin

“İzmir bizim Van Elazığ Manisa bizim Tokat bizim. Memleketin hangi köşesinde bir acı yaşansa herbirimizin yüreği dağlanır. Aksini hisseden kendince acıdan kazanç devşirdiğini zanneden, insanlığını merhametini vicdanını yitirmiştir. Ne acı!” mesajını paylaştı.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan

“Geçmiş olsun #İzmir ihtiyaç duyulursa Ağrı olarak yanınızda olmaya, yardımcı olmaya hazırız… Sizi Ağrı kadar sevdiğimizi unutmayın..” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

“İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşlarımız, arzu etmeleri halinde din görevlilerimizin rehberliğinde uygun olan camilerimizde diledikleri kadar kalabilirler.” ifadesini kullandı.

Azerbaycan’ın meşhur Tractor takımı da şu mesajı paylaştı.

Tahminen bir yıl önce Elazığ depreminde, Traktör taraftarı Tahran’da Azadi stadında kendi dildaşlarına böyle baş sağlığı verdi. Bugün ise İzmir depremi içinde çok üzgünüz. Ölenlere Allah’tan rahmet, kalanlara sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Comments are closed.