Yabancıların Türkiye piyasasına bakışı

Gümüşün yükselişi

20/11/2020 Comments (0) Views: 31 Ekonomi

Ünlü uzman panikle kur yüksekken dolar alanları uyardı!

Altın ve Para piyasaları uzmanı İslam Memiş son dönemde kurlardaki dalgalanmayı değerlendirdi. Ülke Tv’de yayınlanan Ülkede Bugün programına konuk olan Memiş, yüksek kurdan dolar alanları bekleyen tehlikeye dikkat çekti.

Memiş’in açıklamaları şöyle:

“Kapalıçarşı piyasasında döviz büfelerinde Kuyruk var. Kuyumcular gördüm. Kuyruk var yok satıyorlar ya!
Bildiğin yok yok yani!
Zaman en yüksek olduğu zaman… Gram 520 ve 540 zamanında altın yok yani.
Herkes dolara koşuyor dolar 8.30 zaten. Yani düşük değil ki!
Buradaki algı ve yapılması istenen şey çok farklı aslında. Burada önemli olan vatandaşın psikolojik anlamda gaza gelmiş olması.
Diğer yandan da vatandaşların Özellikle bu süreçte maliyet açısından Türk parasını tercih edecek Türkiye ekonomisini tercih edecek yoksa başka ülkenin ekonomisine destek vermek için gidecek döviz mi satın alacak?
Buradaki algı çok önemliydi. Ve gerçekten zarar vermek isteyenler kazandı.

Sayın Cumhurbaşkanım Merkez Bankası başkanını görevden aldı, maliye bakanına değişiklik oldu ve sonuçta piyasalara bir mesaj geldi.

Burada bir sorun mu var? Bu sorunu çözmek için bir değişikliğe gidiliyor. Tak tak tak tak döviz kurlarında değişiklik oldu. Bir de Hafta sonuna denk geldi.

Evet doğru kardeşim! Türk parası değer kazanmaya başladı. Bu sefer de cuma günü herkes kapalıçarşı piyasasında kuyruk oluşturmuştu. Döviz almak için…

7 Kasım tarihi Pazartesi günü geliyorsun bu sefer de millet satmak için geri geliyor piyasada ne kadar çabuk dolar kuru 7,62 lira seviyesine kadar geriledi ciddi bir düşüş oldu”

Altın ve Para Politikaları Uzmanı İslam Memiş ayrıca: “Dünyaya küresel bir kriz geliyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.