Gümüşün yükselişi

ANALİZ – Hafter başarısız olursa nereye kaçağını gösteren haber

24/11/2020 ANALİZ – Aşı çalışmalarında onay mücadelesi için yorumlar kapalı Views: 5443 Ekonomi

ANALİZ – Aşı çalışmalarında onay mücadelesi

Aşı çalışmaları tüm dünyada hızlı bir şekilde sürerken ilaç firmalarının buldukları aşılara onay almak mücadelesi de devam ediyor.

Rusya kendi aşısını dünya piyasasına erkenden sürerken ABD ve Çin başta olmak üzere diğer çalışmalar da onay sürecinde.

İngiliz ilaç devi AstraZeneca, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının İngiltere ve Brezilya’da gerçekleştirilen geniş katılımlı testlerinin sonuçlarını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, katılımcıların önce yarım doz, takip eden 14 gün veya daha uzun süre sonrasında tam doz aşı uygulandığında etkinlik yüzde 90 olarak ölçüldü. Bir ay ara ile uygulanan iki tam dozda ise etkinlik yüzde 62 olarak belirlendi

ABD’nin Covid-19 Aşı Programı Başkanı Dr. Moncef Slaoui, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 11 Aralık’ta vatandaşlara uygulanmaya başlayabileceğini belirtti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da COVID-19’a karşı ülke çapında aşılamanın yıl sonundan önce başlayabileceğini söyledi. Redaktions Netzwerk Deutschland’a konuşan Spahn, “Avrupa’da bir aşının bu yıl onaylanması konusunda iyimser olmak için nedenler var. Onayın ardından aşılamaya başlayabiliriz” dedi. 

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de COVID-19’a karşı ülke çapında aşılamaya Ocak ayında başlamaşı planladıklarını duyurdu. Sanchez, aşılama için 13 bin merkez kuracaklarını ve halkın çoğunluğunun 2021’in ilk yarısı içinde aşılanmasını hedeflediklerini de belirtti.

Telegraph gazetesinihn haberine göre Pfizer ve BioNTech’in birlikte geliştirdikleri Covid-19 aşısının ABD’den önce İngiltere’den onay alması olasılığını bulunuyor.

Habere göre İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’in Pfizer’ın Covid-9aşısına bu ay sonundan önce onay vermesi büyük olasılık. Pfizer’ın geliştirdiği aşının ABD’den FDA’dan ise Aralık ayı ortalarına doğru onay alması ve onaydan birkaç gün sonra ABD’de aşılamanın başlaması bekleniyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ABD merkezli ilaç üreticisi Moderna’nın COVID-19’a karşı geliştirdiği MRNA-1273 adlı aşının verilerini gözden geçirmeye başladığını duyurdu.

EMA, gözden geçirmede aşnın etkinliği, güvenliği ve kalitesinin de gözden geçirileceğini vurguladı.

Moderna, MRNA-1273 aşısının testlerinin gözden geçirilmesi için geçtiğimizi hafta da İsviçre’ye başvuruda bulunmuştu.

ABD merkezli ilaç üreticisi Moderna, COVID-19’a karşı geliştirdikleri aşı adayı MRNA-1273’ün Faz 3 klinik test sonuçlarının aşının yüzde 94,5oranında etkili olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Moderna geliştirdikleri aşı adayının 2-8 derece aralığındaki standard buzdolabı sıcaklığında etkinliğini 30 gün süre ile koruduğunu da duyurdu.

Pfizer ile BioNTech7in geçtiğimiz hafta duyurdukları aşı ise depolama ve nakliye için -70 dereceye ihtiyaç duyuyor, buzdolabında 5 gün süre ile saklanabiliyordu.

Moderna yaptığı açıklamada ayrıca , geliştirdikleri aşı adayının güvenli ve iyi tolere edilir olduğunu- yan etkileri arasında yorgunluk, baş ve kas ağrısının olduğunu da belirtti.

Comments are closed.