ANALİZ – Tarımda tehlike çanları

ANALİZ – Çin’in büyüme başarısının ardındaki e-ticaret faktörü

24/12/2020 Comments (13) Views: 775 Ekonomi

Gıda kriziyle mücadeleye ilişkin açıklama geldi

BAKAN PAKDEMİRLİ;

“Tarımda Yeni ve Yerli Bir Yüzyıl” Vizyonu ile Çalışıyoruz

Bu Yıl Tarımımız, %5,3 Büyüme ile Ekonomimize Katkı Sağladı

Pandemiye Rağmen, Bitkisel Üretimde Cumhuriyet Tarihi Rekoru Kırdık

Su ve Sulamada Sıkıntı Yaşamamak Adına 11 Milyar Liralık Yatırım Yaptık

Kırsal Mahallenin Avantajlarından Köylerimiz de Yararlanacak

Gıdanı Koru – Söz Ver Kampanyası ile Dünya Rekoru Kırdık

III. Tarım Orman Şurası kapsamında belirlenen eylemler bir bir hayata geçiriliyor.

Tarım-Orman Şûrasının sonuç belgesi kamuoyuna 21 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Tarımın sürdürebilirliği, gıdanın geleceği, ormanlarımızın yarını ve suyun istikbali için 5 yıllık planlar oluşturuldu ve 25 yıla ışık tutacak bir yol haritası hazırlandı. Şura kapsamında hazırlanan eylem planı da iki ayda tamamlanarak uygulamaya konuldu.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, III. Tarım-Orman Şûrası 2020 faaliyetlerini, Video Konferans Yöntemiyle düzenlenen değerlendirme toplantısında kamuoyuna da sundu.

Bakanlığa bağlı bölge, il, ilçe müdürleri ile TKDK Koordinatörlerinin hazır bulunduğu değerlendirme toplantısında konuşan Bakan Pakdemirli, 2020 yılı eylemlerinin Tarımsal Üretim ve Arz Güvenliği,, Güvenilir Gıda,, Kırsal Kalkınma,, Balıkçılık ve Su Ürünleri,, Toprak ve Su Kaynakları,, Biyolojik Çeşitlilik ve İklim Değişikliği,, Ormancılık,, Dijitalleşme, Teknoloji Kullanımı, Ar-Ge olmak üzere 8 ana başlıkta belirlendiğini söyledi.

“Tarımda Yeni ve Yerli Bir Yüzyıl”

Pandemiye rağmen Türkiye’nin 2020 yılında üretimini aksatmadan sürdürdüğüne dikkati çeken Bakan Pakdemirli, birçok ülkenin sınırlarını kapattığı, gıda tedarik zincirinde sorunlar yaşadığı dönemde, Türkiye’nin son 18 yılda oluşturduğu sağlam alt yapı ile süreci başarılı bir şekilde yönettiğini belirtti.

Son iki yılda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile beraber de Tarımda yerliliğe dayalı yeni bir asır başladığını belirten Bakan Pakdemirli; “Bildiğiniz gibi küresel anlamda yeni yüzyılda; tarım ve gıdanın artan stratejik önemi, buna karşın küresel ısınma, iklim değişiklikleri, nüfus projeksiyonları değerlendirildiğinde, tarım-orman sektörümüzü yeni yüzyıla, yeni bir vizyonla hazırlamamız gerekliliğini zaruri kılmaktadır. İşte tam da bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin etkin yönetim mekanizmasıyla; geçtiğimiz yüzyılda ülke tarımımızda çıkmaz nokta olarak görünen sorunları çözerek, ’Tarımda Yeni ve Yerli Bir Yüzyıl’ vizyonu ile işe koyulduk” dedi.

Bu Yıl Tarım, %5,3 Büyüyerek Ekonomimize Önemli Katkı Sağladı

Bakan Pakdemirli tarım sektörünün pandemiye rağmen, tüm çeyreklerde büyüme gösterdiğinin de altını çizdi. “Özellikle 2020 yılında her çeyrekte giderek artan bir büyüme ivmesi var. 1 inci çeyrekte %2,1, 2 inci çeyrekte %4,2 olan büyüme 3 üncü çeyrekte %6,2’ye ulaştı. İlk 3 çeyrek ortalamasında Türkiye %0,5 büyüme gösterirken, tarım %5,3 büyüyerek ekonomimize önemli katkı sağladı. İnşallah bu yılı tarımda, önemli bir büyüme ile kapatacağız. 9 aylık tarımsal hasılamız geçen yılın aynı dönemine göre %20, tarım ve gıda ürünleri ihracatımız da yılın ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %5 artış gösterdi. Ayrıca; Çin’e süt ve süt ürünleri ile kanatlı eti ve ürünleri ihracatı başladı.”

Bitkisel Üretimde Cumhuriyet Tarihinin Rekorunu Kırdık

Bakan Pakdemirli, 2020 yılında, Pandemi döneminde birçok ülke kendi kendine yetemezken, Türkiye’nin tarımda Cumhuriyet tarihi rekorları kırdığını da söyledi; Bitkisel üretimin, 2019’a göre 7 Milyon ton artışla 124 Milyon tona ulaştığını ifade etti. Bakan Pakdemirli sadece bitkisel değil, hayvansal üretimdeki artışa da dikkati çekti; “Hayvansal üretimde ise 2020 yılı ilk 6 aylık verilerine göre; Büyükbaş hayvan varlığımız bir önceki yıla göre, 800 Bin baş artışla 18,6 Milyon başa, Küçükbaş hayvan varlığımız ise 6,6 Milyon baş artışla, 55,1 milyon başa yükseldi. Küçükbaştaki 6,6 Milyon baş artış ile 1 yıl bazında miktar olarak son 80 yıldaki en fazla artışı sağladık. Hamdolsun, küçükbaş hayvan varlığında AB’de birinci, büyükbaşta ikinci sıradayız.”

Tarımsal Destekleri %37’lik Artışla, 22 Milyar Liraya Çıkardık

Şûra Eylem Planı ile hayata geçirilen “Tarımsal Üretim ve Arz Güvenliği” konusu kapsamında, tarımda verimliğin artırılması ve üretimin doğru yönlendirilmesi için tarımsal desteklere önem verdiklerini söyledi Bakan Pakdemirli. Destekleri 22 milyar liraya çıkardıklarını belirterek; “2020 yılında; Tarımsal destek miktarını 2019’a göre %37’lik gibi büyük bir artışla, 22 Milyar Liraya çıkardık. Desteklere yeni konuları dâhil ederken, bazı önemli destek kalemlerinde ciddi artışlar sağladık. Burada arz açığımız olan pamuk ve ayçiçeği öne çıkıyor. Kütlü pamuk destek miktarını; yüzde 37,5 artışla kg başına 1 Lira 10 kuruşa, Ayçiçeği destek miktarını yüzde 25 artışla kg başına 50 kuruşa çıkardık. Hayvancılığa 7,4 Milyar Lira destek sağladık. 2021 yılında ise tarım-orman sektörüne toplam 24 Milyar lira tarımsal destek ödeyeceğiz” dedi.  

Bakan Pakdemirli bu yıl hayata geçirilen en önemli projelerden biri olan DİTAP’a getirdi sözü. Sözleşmeli üretimden, fiyat istikrarına, maliyetlerin düşürülmesinden tedarik teminine kadar içerisinde her şeyi barındıran DİTAP ile tarımın gelişmesine büyük katkı sağlanacağını söyledi. “DİTAP ile Edirne’den Kars’a, Hatay’dan Sinop’a alıcı ve satıcı aracısız olarak bir araya geliyor. Üretici daha fazla kazanıyor, tüketici daha uygun fiyatla o ürüne ulaşıyor. DİTAP; tarımda önemli sorunlarımızdan biri olan pazarlamayı, çözüme kavuşturacak olan teknolojik bir devrimdir. Şu ana kadar DİTAP’taki üye sayısı 160 Bini, ciro ise 150 Milyon Lirayı geçti.”

“Su ve Sulamada Sıkıntı Yaşamamak Adına 11 Milyar Liralık Yatırım Yaptık”

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin de etkisiyle önümüzdeki yüzyılda dünyada ciddi anlamda su sıkıntıları yaşanması bekleniyor. Ancak Türkiye attığı adımlar ile şimdiden tedbirini alıyor. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2020’de bu kapsamda 11 Milyar Liralık yatırım yapıldığını ve kuraklıkla mücadele kapsamında yılda 7,4 milyar m3 kullanılmış suyun tekrar kullanılabileceğinin tespit edildiğini açıkladı. Pakdemirli; “15 Baraj, 38 Gölet, 6 HES, 150 Taşkın Koruma Tesisi, 18 İçmesuyu ve Atıksu, 75 Sulama Tesisi faaliyete alınmıştır. 2021’i SU ve SULAMA yatırımlarında hamle yılı olarak tasarladık. DSİ’nin 2021 yılı yatırım bütçesi; 2,4 kat artışla 6,5 Milyar Liradan 15,3 Milyar Liraya çıkarılmıştır. 2021 yılında; 51 baraj ve 39 adet gölet ve bent bitirilerek depolama sayısı 1.617’ye, Arazi toplulaştırma çalışmalarında biten proje sayısı 307’ye, toplulaştırma yapılan alan 6 milyon hektara ulaşacaktır. Tesis sayısı 382 adede ulaşacak ve temin edilecek içme suyu miktarı yıllık 4,8 milyar m3 olacaktır.137 taşkın tesisi daha bitirilerek tesis sayısı 10.244 olacaktır. Biten sulama tesisi 3.313’e ve sulamaya açılan saha 6,9 milyon hektara ulaşacaktır. Ayrıca başlattığımız 100 yeraltı barajı çalışmalarını da hızlandırmayı planlıyoruz. Kuraklıkla Mücadele kapsamında yılda 7,4 milyar m3 kullanılmış suyun tekrar kullanılabileceğini tespit ettik.”

“Ekilmedik Bir Karış Toprak Bile Bırakmayacağız”

Pandemi sürecinde tarım ve gıdanın ne kadar stratejik bir alan olduğunun bir kez daha görüldüğünü de belirten Bakan Pakdemirli ekilmedik bir karış toprak bile bırakmama kararlılığı ile Hazine arazilerini üretime kazandırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalandığını hatırlattı. “%75 tohum hibesiyle 24 ilimizde 350 Bin dekar alanda Yazlık Ekiliş başlattık. Ayrıca, bu yıl boş, atıl olan ve nadasa bırakılan toplam 1 milyon dekar alanı yeniden üretime kazandırdık” dedi.

İlk Yerli Ve Milli Elektrikli Traktörün Üretimine Geçtik

2020 yılını Tarımda Dijitalleşme Yılı ilan ettiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, bu kapsamda atılan en önemli adımlardan birinin de Elektrikli Traktör olduğunu ve üretiminin yapıldığını söyledi. Pakdemirli; “105 BG gücünde olan bu traktörden 20 adedinin üretimi tamamlanmak üzere. Ayrıca; 65 BG gücündeki Elektrikli Bahçe Traktörü Prototipi Geliştirme Projesi, Bakanlığımız ve Üniversite işbirliği çerçevesinde otonom ilaçlama robotu ile değişken oranlı ilaç uygulama projesi çalışmaları devam etmektedir.”

Kırsalda 16.629 Projeye, 1,1 Milyar Lira Destekleme Yaptık

Bakan Pakdemirli, Kırsal Kalkınma alanında kalkınmayı ve istihdamı artırmak, kadın ve genç girişimcilere destek olmak amacıyla bu yıl çok sayıda program uyguladıklarını söyledi. “2020 yılında Ekonomik yatırımlar, IPARD, Kırsalda Uzman Eller ve ORKÖY destekleri kapsamında; 16.629 projeye, 1,1 Milyar Lira destekleme yaptık. Ayrıca; kırsal kalkınmaya daha fazla yatırım ve destek sağlamak amacıyla; KKYDP yatırımlarını 2025 yılına kadar uzattık.  2021-2027 dönemini kapsayan IPARD-3 hazırlık çalışmalarına da başladık.”

Kırsal Mahallenin Avantajlarından Köylerimiz de Yararlanacak

Bakan Pakdemirli, Büyükşehir belediyelerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yeniden tanımlanması, kırsal mahallelerde köy tüzel kişiliği yapısının korunması için Büyükşehir Belediyesi Kanununda yapılan değişikliği de hatırlattı, sağlayacağı avantajları bir bir sıraladı. “Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen yerleşim yerleri kırsal mahalleye artık dönebilecekler. Bu sayede Kırsal mahallenin avantajlarından köylerimiz yararlanacak. Tarımsal üretim amacıyla kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken olarak kullanılan binalar emlak vergisinden muaf olacak. Tarımsal amaçlı ve diğer yapılar için alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak. Alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları %50 indirimli uygulanacak, İçme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için %50’sini, konutlar için %25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecektir. Ayrıca daha önceden orman köyü veya orman köylüsüne tanınan hak, sorumluluk ve imtiyazlardan istifade eden yerler de aynı imkânlardan yararlanacak.”

Su Ürünleri Yetiştiricilik Üretiminde Dünyada En Hızlı Büyüyen 3. Ülkeyiz

Balıkçılık ve Su Ürünlerinde de bu yıl Şura eylem planı kapsamında önemli çalışmalar yapıldı. Bakan Pakdemirli yetiştiricilikte en hızlı büyüyen üçüncü ülke olduğumuzu söyledi; “Ülkemiz, su ürünleri yetiştiricilik üretiminde dünyada en hızlı büyüyen 3 üncü ülke. Avrupa ülkeleri arasında 2 inci sırada, deniz balık avcılığında ise Avrupa’da 6 ıncı sıradayız. Verdiğimiz destekler ile su ürünleri yetiştiriciliği üretim miktarının bu yıl 400 bin tona ulaşmasını bekliyoruz.”

Yıllık Gıda Denetimi Sayımızı Yaklaşık 1,3 Milyona Çıkardık

Şura eylem planı kapsamında hayata geçirilen ‘Güvenilir Gıda’ alanındaki çalışmaları da anlattı Bakan Pakdemirli. “Yıllık denetim sayımızı yaklaşık 1,3 milyona çıkardık. Taklit ve tağşiş cezalarının caydırıcılığı için Kanunda değişiklik yaptık. Taklit ve tağşiş kapsamında; 2020 yılında 5 kamuoyu duyurusu yapıldı. Bakanlık olarak en çok önem verdiğimiz konular içerisinde Gıda Okur Yazarlığı da yer alıyor. Bu konuyu önemsiyoruz, farkındalığı artırmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda; Gıdada Doğru Bilgi köşesi hazırlandı. 0 501 174 0174 numaralı Whatsapp İhbar Hattı vatandaşlarımızın kullanımına açıldı.”

‘Gıdanı Koru – Söz Ver Kampanyası ile Dünya Rekoru Kırdık’

Bu yıl Mayıs ayında başlatılan ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ kampanyasını da anlattı Bakan Pakdemirli. Dünya’da üretilen gıdanın 3’te birinin, Ülkemizde ise her yıl 18,8 Milyon ton gıdanın çöpe gittiğini söyleyen Pakdemirli; ”Ülkemizin yıllık gıda cirosu 500 Milyar Liradır. Eğer, toplumsal farkındalık meydana getirebilir, yüzde 2’lik bir tasarruf sağlayabilirsek, 10 Milyar Liramızı çöpe atmamış oluruz. Bu rakam, 360 bin ailenin yıllık asgari geçimi demektir!” dedi.

Bu kampanya paralelinde başlatılan ‘Sen de Söz Ver’ kampanyası ile yeni bir dünya rekoru kırıldığını da açıkladı Bakan Pakdemirli; “SÖZ VER sloganıyla gıda israfı yapmayacağına söz verenlerin dijital olarak imzasını alıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 800 Bin kişi söz verdi. Bu sayıyla bu alanda bir dünya rekoru da kırdık” dedi.

Bin 525 Ata Tohumu Devlet Koruması Altında

Yeni yüzyılda millileşme anlamında atılan adımlardan birinin de yerel tohumlarımızı muhafaza altına almak olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, yaklaşık bin 500 Ata yadigarı tohumun devlet koruması altında olduğunu belirtti; “Toplam 1.525 ata tohumu Tohum Gen Bankalarımızda korunuyor. 394 adet yerel çeşit adayının, tanımlama çalışmaları devam etmektedir. 2020 yılında 42 yerel çeşit tespit edilerek kayıt altına alındı” dedi.

Orman Varlığımızı 22,6 Milyon Hektardan 22,9 Milyon Hektara Çıkardık

Ormancılık çalışmalarına da ağırlık verildiğini belirten Bakan Pakdemirli Orman Varlığının 22,6 milyon hektardan 22,9 milyon hektara çıkarıldığını söyledi. Pakdemirli “Ağaçlandırma Çalışmalarında; Avrupa’da 1’inci, Dünyada ise 4’üncü sıradayız. 2020’de; dünya orman varlığı bakımından 47. sıradan 26. sıraya yükseldik.  2019 yılında Geleceğe Nefes diyerek başlattığımız kampanyamızı bu yıl Dünyaya Nefes diyerek genişlettik. 11 Kasımda Sayın Cumhurbaşkanımızınım teşrifiyle, 28 ülkede 4,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk” dedi.  

Orman yangınları ile mücadelede Avrupa ve Türkiye’de ilk defa; İnsansız Hava Araçları (İHA), kullanılmaya başlandığını da belirten Bakan Pakdemirli, 2021 yılında İHA sayısını 4’e çıkarmayı hedeflediklerini de ekledi.

2020 yılında pandemiye rağmen Şura’da belirlenen eylemleri ve faaliyetleri hız kesmeden hayata geçirdiklerinin altını çizen Bakan Pakdemirli “Verdiğimiz sözleri ve planladığımız çalışmaları başarı ile tamamladık.2021 yılında da önceliğimiz üreticiyi korumak, tüketiciyi kollamak olacaktır. 2021 yılında sektörümüzü tarımsal destekler ve müdahale alımlarının yanında tarım, orman ve sulama yatırımları ile büyütmeye ve desteklemeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

13 Responses to Gıda kriziyle mücadeleye ilişkin açıklama geldi

 1. curry 7 dedi ki:

  Thanks a lot for providing individuals with remarkably breathtaking opportunity to check tips from this blog. It is always very good and also packed with a great time for me personally and my office co-workers to visit the blog at a minimum thrice weekly to see the latest issues you have. And indeed, I am always impressed with the unique principles you serve. Some 1 points on this page are clearly the most suitable I have ever had.

 2. Thank you for your entire labor on this web site. Debby really likes working on research and it’s simple to grasp why. My spouse and i notice all relating to the dynamic medium you render advantageous information by means of this website and even inspire contribution from visitors about this article then our own daughter is in fact understanding a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re conducting a really great job.

 3. hermes dedi ki:

  I needed to draft you this little observation so as to thank you so much again just for the splendid basics you’ve shared on this site. It was so wonderfully open-handed with you to offer openly exactly what many of us would’ve made available for an e-book to help make some profit for themselves, mostly considering that you could possibly have done it if you ever decided. Those tricks also acted as the easy way to know that some people have a similar dreams just as my own to find out a lot more with respect to this issue. Certainly there are numerous more enjoyable occasions in the future for folks who scan your website.

 4. moncler outlet dedi ki:

  I wanted to write you one little note in order to say thanks a lot the moment again regarding the spectacular techniques you have contributed in this case. This is quite incredibly open-handed of you to convey extensively just what numerous people could possibly have marketed as an electronic book to help with making some cash for their own end, precisely now that you might have tried it in the event you desired. These tips likewise served to become good way to comprehend other people have a similar zeal just as mine to see lots more in regard to this problem. I’m certain there are lots of more pleasant occasions in the future for individuals who see your site.

 5. kd12 dedi ki:

  I not to mention my buddies have already been reading the excellent guides from your web page then all of the sudden developed a terrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for those techniques. The boys ended up certainly warmed to study them and have actually been making the most of those things. Appreciation for indeed being considerably accommodating and for utilizing varieties of marvelous ideas millions of individuals are really desperate to discover. My honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 6. yeezy boost 700 dedi ki:

  I needed to compose you the very small note so as to say thanks a lot again with the extraordinary suggestions you have shown on this website. It has been quite extremely generous with people like you to convey publicly exactly what many individuals could have supplied as an electronic book to end up making some profit for their own end, particularly now that you could possibly have done it if you decided. Those tricks likewise served like a easy way to recognize that other people online have similar zeal like my own to find out a great deal more with regard to this problem. I think there are numerous more pleasurable times in the future for many who go through your blog.

 7. kyrie 6 shoes dedi ki:

  I just wanted to type a quick note to say thanks to you for these splendid advice you are sharing at this site. My considerable internet look up has finally been rewarded with extremely good ideas to talk about with my companions. I would believe that most of us site visitors actually are extremely fortunate to be in a perfect place with many awesome individuals with helpful basics. I feel extremely happy to have come across your entire webpages and look forward to tons of more brilliant times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 8. I needed to compose you the bit of observation to give thanks again considering the nice concepts you’ve shared here. It’s quite strangely open-handed of people like you to allow openly precisely what a few people could possibly have offered for sale as an e book to earn some dough for themselves, most notably since you might well have done it if you decided. The tactics as well served as the fantastic way to recognize that some people have the identical interest just like mine to see a little more in terms of this matter. I think there are many more fun times ahead for individuals who start reading your website.

 9. yeezy supply dedi ki:

  I simply wanted to thank you so much all over again. I am not sure the things I could possibly have taken care of without the actual suggestions shared by you directly on such a situation. It previously was an absolute alarming circumstance for me personally, nevertheless encountering a specialised avenue you solved that made me to cry for contentment. I’m just grateful for the work and even have high hopes you find out what a powerful job you were doing instructing the rest by way of your webpage. More than likely you’ve never met all of us.

 10. jordan shoes dedi ki:

  I enjoy you because of every one of your effort on this web site. Debby enjoys doing research and it is simple to grasp why. We all know all relating to the lively means you convey good tricks via your web blog and in addition improve contribution from some other people on this point while my simple princess is always studying a great deal. Have fun with the rest of the new year. You are always doing a brilliant job.

 11. kobe shoes dedi ki:

  A lot of thanks for your own work on this website. My daughter delights in working on investigation and it’s really easy to understand why. All of us know all relating to the dynamic manner you give rewarding suggestions via this website and in addition cause response from website visitors on that idea so our own princess is certainly studying so much. Take pleasure in the rest of the year. You have been performing a tremendous job.

 12. kyrie 7 shoes dedi ki:

  I simply wanted to post a quick note so as to express gratitude to you for those great guidelines you are writing on this site. My time intensive internet investigation has now been rewarded with reasonable insight to write about with my family and friends. I ‘d state that that many of us visitors are unquestionably endowed to live in a remarkable network with very many brilliant people with insightful ideas. I feel really fortunate to have seen your entire website and look forward to many more brilliant moments reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 13. curry shoes dedi ki:

  I am only commenting to make you understand of the excellent discovery our girl enjoyed checking your web site. She realized a wide variety of pieces, which include how it is like to possess an ideal coaching mood to have the others without difficulty know just exactly selected grueling subject matter. You truly surpassed my desires. I appreciate you for churning out these effective, dependable, informative and even easy tips on this topic to Julie.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.