ANALİZ – Çin’in büyüme başarısının ardındaki e-ticaret faktörü

YABANCI YATIRIMCILAR PANDEMİ SONRASI TÜRKİYE’Yİ UMUTLA BEKLİYOR

29/01/2021 ANALİZ – Yeni dünya düzeninin ekonomik şifreleri için yorumlar kapalı Views: 4530 Ekonomi

ANALİZ – Yeni dünya düzeninin ekonomik şifreleri

Dünya, koronavirüsün ortaya çıkmasının ardından yeni bir düzene geçiş yapacak mı? Yeni düzen ya da yeni dünya düzeni diye adlandırılan şey aslında neyi ifade ediyor?

Peki yeni dünya düzeninin ekonomik alandaki şifreleri neler?

Yazımızda bu başlığa verilecek soruların yanıtlarını ele almaya çalışacağız.

Daha teknolojik, daha hızlı, daha pahalı bir alış veriş dönemi başlıyor.

İnternetin güvenliği tartışıladursun yerel mağazaların son dönemde yağmalanması aslında müşteri tercihleri acısından başka bir noktayı da işaret etmekte.

Amsterdam’da mağazalar, sokağa çıkma kısıtlamasını protesto eden göstericilerin yağmalama olaylarına karşı vitrinlerini tahta plaka ve beton bloklarla kapattı.

Bunlar yaşanırken Ulusüstü şirketlerin durumu tartışılır oldu.

Peki ne demekti ulus üstü ?

Yeni bir olgu mu yoksa zaten var olan ama gözlerden kaçan bir gerçeklik mi?

M5 Dergi dijital yayınlar Koordinatörü Mete Sohtaoğlu küresel şirketlerin 2021 yılına damgasını vuracağının altını çizdi.

Sohtaoğlu şu satırları kaleme aldı:

“…Gene bu konu bağlamında sosyal medyada Facebook, Twitter, Google gibi kuruluşların bölgesel ve küresel uyguladığı politik tutum ve davranışlar tepki toplamakla birlikte hükümetlerle, liderlerle bu kuruluşlar arasında ciddi gerginlikler yaşanacak ve yeni cezalar, para cezaları uygulanacaktır.

Bu kuruluşlara yönelik düzenleme amacıyla yeni yasalarda çıkacaktır. Zira bu kuruluşların hepsi bu yıl içinde yayın yaptıkları ülkeler üzerinde siyasi dijital nüfuz alanı oluşturmaya çalışmışlardır.

Gene bu mecralardan bağımsız olarak 2021 yılı yapay zeka teknolojisinin büyük hamle yapacağı dönem olacak. Birçok sektörde yapay zeka uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte küresel düzeyde bazı iş kollarının ‘robotlaşması’ ile küresel işsizlik beklenilmelidir…”

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede pandeminin yönetiminin  kontrolden çıktığını söyledi.
Bild gazetesinin haberine göre, Merkel, parti yöneticilerine,  pandemi yönetiminin kontrolden çıktığını ve yeni bir dalganın  önlenmesi için daha sıkı tedbirlere ihtiyaç olacağını belirtti.

Virüsün daha hızlı yayılan varyantları nedeniyle Almanya’nın  bıçak sırtı bir noktada olduğunu söyleyen Merkel, “Gelecek  haftalarda durumun hızlı kötüleşmesi mümkün” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar da yeni bir ekonomik düzenin oluşmaya başladığı yorumlarına neden oldu

Özet olarak yeni düzende altın, gümüş gibi emtiaların yükselişte olacağını,

gıda fiyatlarında dramatik yükselişler olacağını,

üretimin tekeller tarafından yapılacağını söylemek kehanet olmasa gerek.

Comments are closed.