ANALİZ – Yabancı yatırımcılar, Merkez Bankasının faiz kararını etkileme...

Üretimde Endüstri 4.0’ın geleceği

26/10/2020 ANALİZ: Kara trenden Yüksek Hızlı Tren sistemine nasıl gelindi? için yorumlar kapalı Views: 587 Ekonomi

ANALİZ: Kara trenden Yüksek Hızlı Tren sistemine nasıl gelindi?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Sirkeci Garı’nda düzenlenen Türk Demiryolu Zirvesi tamamlandı. Dört gün boyunca tarihi Sirkeci Garı’nda ziyaretçilerini ağırlayan zirve, online platformlarda da yoğun ilgi gördü. 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen zirveyi, 9.5 milyon kişi sosyal mecralarda online olarak takip etti.

https://www.instagram.com/p/CGy80XnqGig/

Zirvenin demiryolu kültürümüzü yansıtması açısından büyük önem taşıdığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Zirvemize katılıp fikirlerini paylaşan yerli ve yabancı tüm katılımcılarımızın fikirleri bizim için çok değerli. Buradaki fikirlerin ileride yapacağımız devrim niteliğindeki büyük yatırımlara yön vereceğini düşünüyorum.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından organize edilen ve Sirkeci Garı’nda düzenlenen, demiryolu sektörünün liderlerini alanında uzman isimlerle buluşturan Türk Demiryolu Zirvesi tamamlandı. Türkiye’de ilk kez düzenlenen zirvede, Türk demiryolu dünyasındaki en önemli gündem maddeleri sektörün öncü isimleri tarafından masaya yatırıldı. Türkiye’nin demiryolu alanındaki gelişiminin gözler önüne serildiği Türk Demiryolu Zirvesi’ne, yerli ve yabancı sektör öncüleri katıldı. Avrupa’dan Türk Demiryolu Zirvesi’ne katılan önemli isimler hem kendi ülkelerindeki demiryollarında yapılan reformları değerlendirdiler hem de Türkiye ile bu alanda yapılabilecek iş birliklerini gündeme getirdiler. Tarihi Sirkeci Garı’nda deneyim alanları ve çeşitli sergileri ziyaretçilerine açan Türk Demiryolu Zirvesi aynı zamanda sosyal medya platformları, zirve web sitesi ve mobil uygulamalar dahil, tüm online platformlardan canlı olarak izlendi. Dört gün boyunca büyük bir ilgiyle takip edilen Türk Demiryolu Zirvesi’ni 9.5 milyon kişi sosyal mecralardan takip etti.

“DEVRİM NİTELİĞİNDEKİ BÜYÜK YATIRIMLARA YÖN VERECEK”

“Türk Demiryolu Zirvesi”, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilen, moderatörlüğünü Hakan Çelik’in yaptığı “2023 Demiryolu Vizyonu Oturumu” ile kapanışı yaptı. Bakan Adil Karaismailoğlu, demiryollarında devrim niteliğinde atılımlar yapacaklarını ve Türk Demiryolu Zirvesi’nin de yapılacak bu atılımlara ışık tutacak bir etkinlik olduğunu dile getirerek, “Türkiye’de var olan 164 yıllık demiryolu kültürünü oturtmaya çalışıyoruz. Zirvemiz demiryolu kültürümüzü yansıtması açısından büyük önem taşıyor. Etkinlik kapsamında Anadolu topraklarından getirip sergilediğimiz ‘Kara Tren’ ile ‘Hızlı Tren’i bir arada görmek Türkiye’nin demiryolu alanındaki gelişimini görmek açısından önemli. 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlediğimiz zirvemize katılıp fikirlerini paylaşan yerli ve yabancı tüm katılımcılarımızın fikirleri bizim için çok değerli. Buradaki fikirlerin ileride yapacağımız devrim niteliğindeki büyük yatırımlara yön vereceğini düşünüyorum” dedi.

“HEDEFİMİZ DEMİRYOLLARINI YÜKSELTMEK”

Hedeflerinin demiryolu yatırımlarını yükseltmek olduğunu aktaran Bakan Karaismailoğlu, “18 yılda devrim niteliğinde ulaştırma-altyapı yatırımları yaptık. Ulaştırma altyapısına yaklaşık 907 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bunun da yüzde 18’i demir yolu. Tabii bunda ağırlıklı olarak kara yolları yatırımları var. Eylül 2020 itibarıyla artık kara yolları ile demir yolu yatırımları başa baş geldi. Hedefimiz bundan sonra kara yollarını biraz daha aşağı çekerek, demir yollarını biraz daha yükseltmek. Oradaki eksikliğimizi tamamıyla giderip lojistik anlamda bu yatırımları tamamlayacağız ve ülkemizin hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

“SİRKECİ GARI, TARİHİ DEMİYOLU MÜZESİ OLARAK HİZMET VERECEK”

Sirkeci Garı’nın önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak müze şeklinde değerlendirileceğini aktaran Karaismailoğlu, “Sirkeci Garı ile Kazlıçeşme arasında bisiklet yolları, sosyal alanlar ve rekreasyon alanları olan bir yapı kurmayı hedefliyoruz. Sirkeci garı da ağırlıklı olarak elden geçirilerek ‘Tarihi Demiryolu Müzesi’ olarak hizmet verecek. Bununla ilgili bir çalışma hazırlıyoruz. Onun planlamasını yaptık, kısa zamanda tanıtımını da yaparız. Artık trenden inen bir yolcu, bir mikro hareketlilik aracıyla kısa mesafede ulaşmak istediği yere rahatlıkla ulaşacak. Sirkeci Garı’nda çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

ZİRVE YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Birbirinden ilgi çeken etkinliklere ve sunumlara ev sahipliği yapan zirvede, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından hayata geçirilen keyifli ve farklı aktiviteler katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Markalı Ürünler Vagonu, “Tam O An” Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması fotoğraflarının sergilendiği Doğu Ekspresi Özel Sergisi, TCDD’ye ait eski tren, lokomotif gibi araçların sergilendiği Demiryolu Müzesi ve TCDD personelleri için geçmişten günümüze tasarlanmış üniformaların sergilendiği “Tarihi Kıyafetler Sergisi” alanı etkinliğin en merak uyandıran alanları arasında yer aldı. Türk Demiryolları Zirvesi kapsamında katılımcıların edindikleri becerileri profesyonel bir hobi halinde devam ettirebilmeleri amacıyla pek çok atölyeler de gerçekleşti. Seyahat Fotoğrafçılığı Atölyesi, Minyatür Atölyesi, Fütürist Tren Tasarım Atölyesi katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilen atölyeler oldu.

Comments are closed.